| Тип на продукта | Проектор |
| Производител | EPSON |
| Технология | 3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter |
| Резолюция | Full HD 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Контраст | 2 500 000 : 1; Native Contrast: 2000 : 1 |
| Яркост | 5200 / 3640 lumens (Normal / Eco) |
| HDMI | 2x HDMI in |
| Конектори | VGA out, Stereo mini jack audio out |
| Аудио | 10W Built-in speaker |
| Цвят | White |
| Тегло | 7,70 кг |
| Гаранционен срок (месеци) | 36 |
| Marketing Description | |
| Deliver professional content with sharp images and bright colors to any audience. The EB-L520U is designed to project a scalable laser display up to 500 inches, and offers a range of connectivity options to make content sharing an easy, seamless experience. Featuring 5,200 lumens high-brightness capability, along with Full HD, WUXGA, 16:6 wide screen, support for 4K input and detail enhancement technology, it gives users brighter, more vivid displays of up to 500. Providing more premium features than you would typically expect to find in this display class, the EB-L520U delivers edge-blending and geometric correction to achieve one seamless large-format display. And for multimedia content, you can playback content without any lagging, and create playlists and set schedules directly from USB memory, all thanks to H.264 advanced video coding and the Epson content manager. | |
| Product Features | |
| |
| General | |
| Device Type | 3LCD projector - 1080p |
| Built-in Devices | 0.67-inch LCD |
| Networking | 802.11a/b/g/n, Ethernet |
| Enclosure Colour | White |
| Projector | |
| Brightness (White) | 5200 lumens |
| Brightness (Colour) | 5200 lumens |
| Brightness (Reduced) | 3640 lumens |
| Contrast Ratio | 2500000:1 (dynamic) |
| Image Size | 127 cm - 1270 cm |
| Throw Ratio | 1.35 - 2.2:1 |
| Resolution | WUXGA - WUXGA (1920 x 1200) |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Colour Support | 1.07 billion colours |
| Bulb type | Laser |
| Bulb life cycle | Up to 20000 hour(s) - normal mode Up to 30000 hour(s) - economic mode |
| Features | EPSON Quick Corner, Edge blending, EPSON 3LCD technology, DICOM Simulation Mode, AMX Device Discovery, Control4 Certified, Dynamic Mode, full 10-bit image processing, Crestron Connected, Crestron Integrated Partner, Extron XTP certified, Control4 SDDP, Extron IPLink certified, Cinema Mode |
| Lens | |
| Focus Type | Manual |
| Lens Aperture | F/1.5 -1.7 |
| Zoom Type | Manual |
| Zoom Factor | 1.6x |
| Keystone Correction Direction | Horizontal, vertical |
| Vertical Keystone Correction | -30 / +30 |
| Horizontal Keystone Correction | -30 / +30 |
| Video Input | |
| Video Interfaces | VGA, HDMI |
| LAN and Wireless Image Transferring Protocols | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, wired LAN, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n |
| Speakers | |
| Type | Integrated |
| Sound Output Mode | Mono |
| Output Power / Channel | 10 Watt |
| Speakers | 1 x mixed channel |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B (management) 1 x serial RS-232C 1 x network - RJ-45 2 x VGA input - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x VGA output - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 2 x HDMI - 19 pin HDMI Type A 1 x HDBaseT - RJ-45 1 x audio line-out - mini-phone stereo 3.5 mm 2 x audio line-in - mini-phone stereo 3.5 mm |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Remote control, battery for remote control |
| Security Features | Security lock slot (cable lock sold separately), Wireless LAN Lock, padlock, security cable hole |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Environmental Standards | |
| TCO Certified | TCO Certified Projectors 8 |
| Power | |
| Power Source | AC |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 293 Watt |
| Power Consumption Stand by | 0.3 Watt |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 44 cm |
| Depth | 12.2 cm |
| Height | 30.4 cm |
| Weight | 7.7 kg |
| Environmental Parameters | |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
| Sound Emission | 31 dBA |
| Sound Emission (Economic Mode) | 23 dBA |
Проекторът Epson Eb-l520u предлага висококачествена проекция с ясни и ярки цветове, благодарение на своите 3LCD панели и яркост от 5200 люмена. Това прави устройството идеално за презентации, събития и домашно кино с висока разделителна способност WUXGA.
| Параметър | Значение | Значимост |
|---|---|---|
| Технология | 3LCD | Предоставя висококачествени и ярки цветове без губене на кадри. |
| Яркост | 5200 люмена | Осигурява ясни изображения и видео, подходящи за различни условия на осветеност. |
| Разделителна Способност | WUXGA | Предлага висока резолюция и детайли за по-реалистично преживяване. |
Проектор Epson Eb-l520u може да се използва за презентации, конференции, учебници с пълноцветни изображения и дори за домашно кино със зрелищно качество на картината.
1. Защо да избера Epson Eb-l520u за моите презентации?
Проекторът Epson Eb-l520u осигурява ярки, реалистични цветове и висока резолюция, което прави всяка презентация вълнуваща и запомняща се.
2. Често ли трябва да сменя лампата на Epson Eb-l520u?
Проекторът Epson Eb-l520u разполага с изключително продължителен живот на лампата, който гарантира дългогодишно използване без проблеми.
С висока яркост, ярки цветове и изключителна резолюция, Проекторът Epson Eb-l520u е идеалният избор за всеки, който цени качествено възпроизвеждане на изображения и видео.