| Тип на продукта | Проектор |
| Производител | EPSON |
| Гаранционен срок (месеци) | 60 |
| Marketing Description | |
| As the market leader in 3LCD technology, Epson continues to improve its high-brightness laser projectors with even smaller and more compact display solutions. EB-L730U delivers even more effective, practical and creative display applications across a number of different industries. | |
| Product Features | |
| |
| General | |
| Device Type | 3LCD projector - 1080p |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Ethernet |
| Enclosure Colour | White |
| Projector | |
| Brightness (White) | 7000 lumens |
| Brightness (Colour) | 7000 lumens |
| Brightness (Reduced) | 4900 lumens |
| Contrast Ratio | 2500000:1 (dynamic) |
| Image Size | 127 cm - 1270 cm |
| Projection Distance | 1.44 m - 23.84 m |
| Throw Ratio | 1.35 - 2.2:1 |
| Resolution | WUXGA - WUXGA (1920 x 1200) |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Colour Support | 1.07 billion colours |
| Bulb type | Laser |
| Bulb life cycle | Up to 20000 hour(s) - normal mode Up to 30000 hour(s) - economic mode |
| Features | EPSON Quick Corner, Edge blending, EPSON 3LCD technology, Web Remote Control, DICOM Simulation Mode, Direct Power On, Direct Power Off, Dynamic Mode, full 10-bit image processing, auto power on, document camera compatible, Cinema Mode |
| Lens | |
| Focus Type | Manual |
| Lens Aperture | F/1.5 -1.7 |
| Zoom Type | Manual |
| Zoom Factor | 1.6x |
| Keystone Correction Direction | Horizontal, vertical |
| Vertical Keystone Correction | -30 / +30 |
| Horizontal Keystone Correction | -30 / +30 |
| Lens Shift Type | Manual |
| Lens Shift Direction | Horizontal, vertical |
| Vertical Lens Shift | 50% / 50% |
| Horizontal Lens Shift | 20% / 20% |
| Video Input | |
| Video Interfaces | VGA, HDMI |
| LAN and Wireless Image Transferring Protocols | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, wired LAN, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, Miracast, IEEE 802.11ac |
| Speakers | |
| Type | Integrated |
| Sound Output Mode | Mono |
| Output Power / Channel | 10 Watt |
| Speakers | 1 x mixed channel |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B (management) 1 x serial RS-232C 1 x network - RJ-45 2 x VGA input - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x VGA output - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 2 x HDMI - 19 pin HDMI Type A 1 x HDBaseT - RJ-45 1 x audio line-out - mini-phone stereo 3.5 mm 2 x audio line-in - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x HDMI output - 19 pin HDMI Type A |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Cable cover, remote control, battery for remote control |
| Security Features | Security lock slot (cable lock sold separately), password protection, control panel lock, Wireless LAN Lock, security cable hole |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Environmental Standards | |
| TCO Certified | TCO Certified Projectors 8 |
| Power | |
| Power Source | AC |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 345 Watt |
| Power Consumption Stand by | 0.3 Watt |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 44 cm |
| Depth | 33.9 cm |
| Height | 13.6 cm |
| Weight | 8.4 kg |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years - carry-in |
| Environmental Parameters | |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
| Sound Emission | 38 dBA |
| Sound Emission (Economic Mode) | 27 dBA |