| Marketing Description |
| Ideal for your briefcase or dashboard mount, the Bluetooth-enabled PJ762 delivers the freedom for all to print with its small size, host compatibility, and versatile usefulness. It can fit in your pocket, briefcase or handbag ready to pull out and print important documents using your mobile device. |
| Product Features |
- Direct thermal printing at up to 8 ppm at 203 x 200 dpi resolution
- Prints up to 8.5 wide on cut-sheet continuous roll or fanfold thermal printer paper
- Stores downloaded templates
- Resident fonts
- Full-speed USB 2.0 and Bluetooth technology interfaces
|
| General |
| Printer Type | Personal printer - direct thermal - monochrome |
| Printer |
| Print Speed | Up to 8 ppm - B/W |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Interface | USB 2.0, Bluetooth 2.1 EDR |
| Max Resolution (B&W) | 203 x 200 dpi |
| Language Simulation | EPSON ESC/P, EPSON ESC/P Raster |
| Barcodes | Code 93, Industrial 2 of 5, Code 39, GS1 DataBar, QR code, MaxiCode, Aztec code, UPC-A, UPC-E, MicroPDF417, Code 128, Postnet, PDF417, Data Matrix, ITF, Micro QR code, EAN-8, EAN-13, MSI, GS1-128 |
| RAM |
| RAM Installed (Max) | 32 MB |
| Flash Memory |
| Flash Memory | 6 MB |
| Media Handling |
| Media Type | Thermal paper |
| Media Size Class | A4 |
| Max Media Size | 216 x 8230 mm |
| Min Media Size (Custom) | 105 mm x 25.4 mm |
| Max Media Size (Custom) | 216 mm x 8230 mm |
| Media Sizes | A4 (210 x 297 mm) |
| Media Feeders | 1 x manual - 1 sheet - 216 x 8230 mm |
| Networking |
| Networking | Print server |
| Expansion / Connectivity |
| Connections | 1 x USB 2.0 - 4 pin mini-USB Type B |
| Miscellaneous |
| Included Accessories | Head cleaner |
| Cables Included | 1 x USB cable |
| Software / System Requirements |
| OS Required | Linux, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Server 2008, Windows 8, Microsoft Windows Server 2012, Apple OS X 10.8 Mountain Lion, Android 2.3 or later, Microsoft Windows Server 2012 R2, Windows 8.1, Apple OS X 10.9 Mavericks, Apple MacOS X 10.10, Windows 10 |
| Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Dimensions & Weight |
| Width | 25.5 cm |
| Depth | 5.5 cm |
| Height | 3 cm |
| Weight | 480 g |