| Тип на продукта | Лазерен мултифункционален принтер |
| Производител | XEROX |
| Функции | Print, Copy, Scan |
| Автоматично подаване | Single-pass Duplex Automatic Document Feeder (DADF): 100 sheets |
| Резолюция на принтера | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Скорост печат черно | Up to 55.5 ppm (A4, one sided); Up to 49.3 ppm (A4, two sided); FPOT: As fast as 7.5 seconds |
| Скенер тип | Color and mono. Scan while the system is printing copy or network print jobs, or while it is transferring scan to network or fax jobs. |
| Резолюция на скенера | Up to 600 x 600 dpi |
| Скорост копиране черно | Up to 58 ppm (A4, simplex), Up to 52.2 cpm (A4, duplex): FCOT: As fast as 5.8 seconds |
| Медия размер | A4; Custom sizes |
| Медия тип | Plain / Bond / Punched / Pre-Printed / Recycled paper, Envelopes, Labels, Lightweight Card Stock, Card Stock, Letterhead, Custom |
| Медия плътност | Bypass Tray: 60 - 220 g/m2; Tray 1: 60 - 220 g/m2; DADF: 60 - 128 g/m2 |
| Капацитет за хартия вход | Bypass Tray: Up to 150 sheets, Tray 1: Up to 550 sheets; Optional: Up to 4 Additional Trays / High Capacity Feeder |
| Капацитет за хартия изход | 400 sheets with tray full sensor (without Finisher or Mailbox) |
| Дуплекс | yes |
| Памет | 2 GB; 320 GB HDD |
| Интерфейс | High Speed USB 3.0 |
| LAN | Ethernet 10/100/1000 Base-T |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11n and Wi-Fi Direct with optional Wi-Fi Kit (concurrent wired and wireless connections supported), NFC Tap-to-Pair |
| Работен цикъл | 250 000 ppm max; Recommended monthly page volume: Up to 25 000 pages |
| Консумативи | Black standard toner cartridge - 10 300 pages (106R03941), Black high yield toner cartridge - 25900 pages (106R03943) |
| Цвят | White-Blue |
| Гаранционен срок (месеци) | 12 месеца |
| Marketing Description | |
| For a black-and-white printer or multifunction printer, the VersaLink B605 is anything but basic. In fact, VersaLink sets a standard for what you can expect in workgroup productivity from Xerox. Home or away, this highly configurable, cloud-connected workplace assistant delivers amazing capabilities that go far beyond the competition - at a competitive price. | |
| Product Features | |
| |
| General | |
| Device Type | Multifunction printer |
| Printing Technology | LED - monochrome |
| Monthly Duty Cycle (max) | 250000 pages |
| Recommended Monthly Volume | 20000 pages |
| Display Diagonal Size | 7 |
| Display Colour Support | Colour |
| Display Features | Touch screen |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | Gigabit LAN, USB host, NFC, USB 3.0 |
| AirPrint Enabled | Yes |
| Office Machine Features | Scan to e-mail, scan to network, scan to FTP, scan to SMB, scan to USB host |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Hard Disk Drive | 250 GB |
| Copying | |
| Max Copying Speed | Up to 58 ppm |
| Max Copying Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Max Document Enlargement | 400% |
| Max Document Reduction | 25% |
| Maximum Copies | 999 |
| Automatic Duplexing | Yes |
| Copying Features | ID Card Copy, collation copy, Edge Erase, Book Copy, Auto Background Suppression |
| Printing | |
| Max Printing Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max Printing Resolution Class | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max Printing Speed | Up to 55 ppm |
| Printer Drivers / Emulations | PCL 5e, PCL 6, PostScript 3, PDF, TIFF, HPGL, XPS, JPEG |
| Automatic Duplexing | Yes |
| First Print Out Time B/W | 4 sec |
| Scanning | |
| Automatic Duplexing | Yes |
| Optical Resolution | 600 x 600 dpi |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Colour Depth | 24-bit |
| Document & Media Handling | |
| Max Original Size | Legal (216 x 356 mm) |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 100 sheets |
| Min Media Size | 76 x 127 mm |
| Max Media Size | A4/Legal |
| Min Media Weight | 60 g/m² |
| Max Media Weight | 220 g/m² |
| Min Media Weight (lb) | 16 lbs (Cover) |
| Max Media Weight (lb) | 80 lbs (Cover) |
| Supported Media Type | Envelopes, plain paper, labels, recycled paper, bond paper, card stock, punched paper, preprinted paper |
| Supported Media Sizes | ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm) |
| Standard Media Capacity | 700 sheets |
| Max Media Capacity | 3250 sheets |
| Bypass Feeder Capacity | 150 sheets |
| Output Trays Capacity | 400 sheets |
| Document & Media Handling Details | RADF - 100 sheets size: 140 x 140 mm - Legal (216 x 356 mm) weight: 60 g/m² - 128 g/m²; weight (lbs): 16 lbs (Bond) - 32 lbs (Bond) Bypass tray - 150 sheets size: 76 x 127 mm - Legal (216 x 356 mm) weight: 60 g/m² - 220 g/m²; weight (lbs): 16 lbs (Cover) - 80 lbs (Cover) Input tray - 550 sheets size: 76.2 x 190 mm - Legal (216 x 356 mm) weight: 60 g/m² - 220 g/m²; weight (lbs): 16 lbs (Cover) - 80 lbs (Cover) Output tray - 400 sheets |
| Speed Details | Printing: up to 55 ppm (A4) - B/W Printing: up to 49.3 ppm (A4) - B/W duplex Copying: up to 58 ppm (A4) - B/W Copying: up to 52.2 ppm (A4) - B/W duplex Scanning: up to 58 ipm (A4) - B/W Scanning: up to 55 ipm (A4) - colour Scanning: up to 58 ipm (A4) - B/W duplex Scanning: up to 55 ipm (A4) - colour duplex |
| Connections | |
| Interfaces | USB host - 4 pin USB Type A USB 3.0 - 9 pin USB Type B Gigabit LAN - RJ-45 |
| Security Protocols & Features | Secure Print, SSL, TLS, Secure Fax, IP filtering, port blocking, AES-256, Secure Scan, Secure Email |
| Operating System Support | Linux, MS Windows Server 2003, HP-UX 11i v3, MS Windows 7, MS Windows 2000 Server, MS Windows Server 2008, MS Windows Server 2008 R2, MS Windows Server 2012, Windows 8, Apple Mac OS X 10.10, Windows 10, Apple Mac OS X 10.11, macOS 10.12, SuSe Linux 13.2, Red Hat Enterprise Linux, IBM AIX 7.2, Oracle Solaris 11.3, Fedora 24 |
| Power | |
| Voltage Required | AC 230 V (50/60Hz) |
| Power Consumption Operational | 950 Watt |
| Power Consumption Standby | 79 Watt |
| Power Consumption Sleep | 1.1 Watt |
| Miscellaneous | |
| Warm-Up Time | 47 sec |
| First Copy Out Time B/W | 5.2 sec |
| Compliant Standards | FIPS 140-2 |
| Pricing Type | Sold |
| Environmental Standards | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year - on-site |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 47 cm |
| Depth | 50.28 cm |
| Height | 64.37 cm |
| Weight | 30.5 kg |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 59.4 cm |
| Shipping Depth | 65.5 cm |
| Shipping Height | 78.9 cm |
| Shipping Weight | 38 kg |
| Environmental Parameters | |
| Sound Emission | 29 dBA (idle) / 58.3 dBA (operating) |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 32 °C |
| Humidity Range Operating | 15 - 85% |
Характеристиките на този принтер с многофункционални възможности на XEROX VersaLink B605S A4 56ppm B/W Duplex MFP-Copy/Print/Scan PS3 PCL5e/6 2 Trays 700 pages Finisher го правят незаменим за вашия бизнес. С него ще успеете да увеличите ефективността и производителността на работния си процес.
| Параметър | Значимост (от страна на хардуера) | Значимост (от страна на клиента) |
|---|---|---|
| 56 стр. в минута | Бързина на печат | Бърз и ефективен процес на производство на документи |
| PS3 PCL5e/6 съвместимост | Гъвкавост на ползване | Лесна интеграция и настройка за различни нужди |
| 2 тави, 700 страници | Голям капацитет на зареждане | Минимални прекъсвания при печат |
| Финишер | Професионално завършване на документите | По-продуктивно и качествено представяне на материалите |
Принтерът XEROX VersaLink B605S A4 56ppm B/W Duplex MFP-Copy/Print/Scan PS3 PCL5e/6 2 Trays 700 pages Finisher е идеален за офиси, които изискват бърза и качествена обработка на документи.
1. Колко страници на минута може да отпечата XEROX VersaLink B605S A4 56ppm B/W Duplex MFP-Copy/Print/Scan PS3 PCL5e/6 2 Trays 700 pages Finisher?
Принтерът може да отпечата 56 страници на минута.
2. За какви офис приложения е подходящ този принтер?
XEROX VersaLink B605S A4 56ppm B/W Duplex MFP-Copy/Print/Scan PS3 PCL5e/6 2 Trays 700 pages Finisher е подходящ за офиси, които работят с големи обеми документи.
С XEROX VersaLink B605S A4 56ppm B/W Duplex MFP-Copy/Print/Scan PS3 PCL5e/6 2 Trays 700 pages Finisher ще увеличите производителността и качеството на работата си, осигурявайки бърз и ефективен печат на висококачествени документи.